Про обмеження “зеленої” генерації

У суботу, 10 квітня, майже на 6 годин довелось обмежити виробництво електроенергії з ВДЕ до 36 % виробникам із Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Черкаської та ряду інших областей. У неділю, 11 квітня, обмеження розпочалися ще до світанку у Херсонській області – вже з 5 години ранку. Також обмежували Вінницьку, Житомирську, Тернопільську, Харківську, Черкаську та інші області. Електростанції працювали на потужність від 5 до 25 % від встановленої. Ввечері, близько 18 години, обмеження були зняті. Вперше обмеження ВДЕ тривали рекордні 12 годин. Це свідчить про системні дисбаланси в роботі електроенергетичного комплексу.

Застосування обмежень виробників ВДЕ може відбуватись виключно у разі, якщо всі наявні заявки інших учасників ринку балансування на зменшення їхнього навантаження прийняті або настання форс-мажорної ситуації, яка спричинила системні обмеження всього енергетичного сектору – це передбачено положеннями глави 4.18. Правил ринку. Виробники “зеленої” енергії налаштовані ще більш рішуче – вони вважають такі дії ОСП свідомим тиском на “зелену” енергетику з боку державних органів та установ, і планують відстоювати свої права та стягувати компенсації за обмеження через судові інстанції.
Станом на сьогодні, внаслідок обмежень, виробники чистої електроенергії можуть отримати збитки, адже ще й досі жодна компанія не отримала передбаченої Законом компенсації за вимушені відключення, які відбулися минулого року. Ще одна не менш важлива проблема, спричинена примусовими обмеженнями генерації, – виникнення небалансів, за які виробники наразі зобов’язані платити штрафи. 

Нагадаємо, перші в цьому році обмеження виробників екологічно чистої енергії відбулися ще 11 березня.