Приватні сонячні електростанції

Існують різноманітні види домашніх сонячних електростанцій:

 • мережеві сонячні електростанції;
 • автономні сонячні електростанції;
 • резервні та гібридні електростанції з використанням сонячних батарей.

Дахові домашні сонячні електростанції

Особливою популярністю в сегменті домашніх сонячних електростанцій користуються дахові проекти, в яких сонячні батареї розміщаються не на земельній ділянці, а на даху будівлі або споруди. Дахове розміщення сонячних батарей дозволяє більш раціонально використовувати площу наявних земельних ділянок та одночасно отримувати додаткову вигоду від дахів, які крім своєї основної функції при цьому починають брати участь в генерації «сонячної» електроенергії. Сонячна електростанція для будинку дозволяє істотно економити на рахунках за електроенергію, а за умови підключення за зеленим тарифом — ще й заробляти, максимально швидко окупаючи ваші інвестиції в сонячну енергетику

Мережеві сонячні електростанції

Закон України зобов’язує енергопостачальні компанії викуповувати у домогосподарств за «зеленим» тарифом надлишкову електроенергію, вироблену даховими чи фасадними сонячними електростанціями потужністю до 30 кВт. При цьому власникам домогосподарств не доведеться отримувати ліцензію виробника електроенергії та виконувати вимогу про місцевої складової.

Для практичної реалізації цієї норми був затверджений та набрав чинності Порядок продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств. Цей Порядок регулює відносини між побутовим споживачем електричної енергії та енергопостачальником, що здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території провадження ліцензійної діяльності, які пов’язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, та розрахунками за неї.

Відносини між побутовим споживачем електричної енергії та енергопостачальником, що здійснює постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території провадження ліцензійної діяльності, які пов’язані з купівлею-продажем електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання, регулюються нормами Закону України «Про електроенергетику» та Порядку продажу, обліку та розрахунків за електричну енергію, що вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики №170 від 27.02.2014 року.

Статтею 15 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що «електрична енергія, вироблена з енергії сонячного випромінювання об’єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, придбавається енергопостачальниками, що здійснюють постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території провадження ліцензійної діяльності, за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електроенергії такими приватними домогосподарствами.

Для підключення установки по виробництву електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та укладення Договору купівлі-продажу електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання генеруючими установками приватного домогосподарства, Споживач має звернутися у відповідний районний підрозділ ЕПО з заявою, встановленого Порядком зразку, додавши до неї наступні документи:

 • Однолінійну схему підключення генеруючої установки приватного домогосподарства з використанням мережевого інвертора (у двох примірниках).
 • Копію технічної документації на комплектуючі та електричне устаткування генеруючої установки.
 • Виписку з банківської установи про відкриття поточного розрахункового рахунку (не карткового) для проведення безготівкових розрахунків.
 • Копію паспорту.
 • Копію довідки податкового органу про включення власника до державного реєстру фізичних осіб (присвоєння ідентифікаційного коду ДРФО).
 • Копію договору про користування електричною енергією.

Підключення домашніх сонячних електростанцій по «зеленому» тарифу. Основні етапи реалізації проекту:

 • Збір вихідних даних по проекту домашньої сонячної електростанції (поточна потужність підключення, адреса об’єкта, параметри даху, тощо)
 • Розробка проекту сонячної електростанції
 • Поставка обладнання (сонячні модулі, інвертор, металоконструкції, кабель, інше)
 • Будівельно-монтажні роботи
 • Подача заяви в Обленерго
 • Відкриття персонального розрахункового рахунку для отримання платежів по «зеленому» тарифу
 • Встановлення «зеленого» електролічильника (двонаправлений лічильник електроенергії)
 • Пуско-налагоджувальні роботи по сонячній електростанції
 • Договір з Обленерго на продаж електроенергії

Автономні електростанції на сонячних батареях

Автономна сонячна електростанція включає в себе:

 • Сонячні модулі (батареї, панелі), що перетворюють в електроенергію падаючу на їх робочу поверхню енергію випромінювання Сонця.
 • Блок акумуляторних батарей, в яких відбувається накопичення надмірної електроенергії в денний час і які стають головним джерелом електроенергії, коли сонячні модулі не можуть повністю забезпечити потреби споживача в електриці.
 • Контролери заряду / розряду — пристрої, не тільки керують процесом зарядки акумуляторам, але і дозволяють оптимізувати процес енергозабезпечення споживачів при роботі від блоку акумуляторів, мінімізуючи втрати і продовжуючи термін автономного функціонування об’єкта.
 • Інвертор — перетворювач постійного струму, що надходить в систему від блоку фотоелектричних сонячних батарей або АКБ, в змінний, який подається безпосередньо в енергосистему об’єкта.

У європейських країнах, Канаді та США фотоелектричні системи все частіше використовують в якості резервного енергозабезпечення, адже забезпечити повністю автономне функціонування немає можливості внаслідок недостатнього рівня генерації як у вечірній і нічний час, так і в зимовий період. Втім, з впровадженням енергоефективних і досить ємних систем накопичення і зберігання електроенергії (над їх розробкою постійно працює цілий ряд корпорацій і наукових центрів), а також спеціалізованого програмного забезпечення, яке забезпечить контроль над усіма процесами в енергосистемі і забезпечить оптимальний електророзподіл, цей недолік буде виправлений . Це дозволить в повній мірі використовувати ті переваги, які можуть надати фотоелектричні сонячні системи:

 • Установка систем в місцях, де прокладка централізованої лінії електропередачі або ускладнена, або потребує невиправдано великих витрат (наприклад, це можуть бути об’єкти туристичної інфраструктури високо в горах, на островах, або об’єкти будівництва на початковому етапі і т.д.).
 • Безшумність роботи.
 • Екологічна безпека та дружнє ставлення до навколишнього середовища.
 • Мінімальний рівень техобслуговування.

Важлива перевага систем електроживлення, заснованих на сонячних модулях — повна безпека сонячної енергетики як для навколишнього середовища, так і людей, які можуть працювати в безпосередній близькості. Установка альтернативних джерел енергії — це інвестиції в збереження природної різноманітності і чистоти планети, соціально відповідальний вчинок перед майбутніми поколіннями жителів Землі. Щоб збільшити ефективність роботи сонячної електростанції, застосовують монтаж поворотних двовісний трекерів — рухливі опорні металоконструкції дозволяють підняти значення річної генерації фотоелектричної станції на 30-40%.

Мобільні та переносні сонячні електростанції

Мобільні немережеві фотоелектричні автономні станції представляють собою надійні, мобільні, екологічно чисті і легкі в експлуатації системи для стабільного живлення електроспоживачів, які не мають постійного доступу до централізованих мереж. До особливостей даних систем відноситься повна автономність роботи, швидкість і простота розгортання і перекладу в похідний стан, а також можливість використання на різних типах поверхні.

Резервні фотоелектричні системи

Сонячна електростанція — це екологічно чистий і економічно вигідний об’єкт, який використовується для виробництва електричної енергії, яка виробляється за рахунок переробки енергії сонячного випромінювання. І такі об’єкти застосовуються не тільки в промисловості, але і приватному секторі. Домашні фотоелектричні системи бувають не тільки мережевими і автономними, але також резервними. Домогтися високого ступеня надійності електропостачання, що особливо актуально для сільських споживачів, можливо декількома шляхами:

 • Підвищення надійності всіх елементів, які входять до складу електричних систем, їх телемеханізація і автоматизація.
 • Проведення резервування ліній електропостачання, наприклад, підключення трансформаторної підстанції від декількох ліній. Втім, при сильному вітрі, грозі, ожеледі або через обмерзання проводів висока ймовірність того, що основна і резервна повітряні лінії можуть бути одночасно пошкоджені. Крім того, не завжди є можливість забезпечити основне і резервне електропостачання, особливо у випадках, коли мова йде про об’єкти, розташовані далеко від населених пунктів.

Використання резервних сонячних електростанцій в комплексі з системами накопичення і зберігання електроенергії дозволяє повністю уникнути перерв в подачі електроенергії, які викликані плановими або аварійними відключеннями загальної електричної мережі. Необхідність установки резервних сонячних електростанцій виправдана в тих випадках, коли можливий збиток, викликаний відключенням загальної електромережі, більше або дорівнює витратам на електроенергію, яка буде вироблена резервною СЕС.

Резервні сонячні електростанції починають функціонувати при виникненні перерв в подачі електроенергії з системи централізованого енергопостачання. Як показують спостереження, навіть при найнесприятливіших умовах, тривалість перерв в подачі електроенергії навіть у найвіддаленіших сільських районах становить не більше 150-200 годин на рік. Реально, з урахуванням особливостей технологічних процесів сільгоспвиробництва, перерви виявляються значно менше, тому потужності резервної СЕС в поєднанні з блоком акумуляторів вистачить для того, щоб повністю замістити дефіцит електроенергії, що може утворитись через відключення електрики. Крім того, проект резервної сонячної електростанції може передбачати можливість її використання для покриття пікових потреб електроенергії.

Гібридні системи електропостачання на сонячних батареях

Гібридні сонячні електростанції — це комбіновані резервні системи електроживлення, в яких, крім сонячних батарей, для забезпечення електроенергією можуть використовуватися й інші джерела: централізована електромережу, вітрогенератори, бензинові або дизельні електроагрегати.

Гібридна сонячна електростанція поєднує в собі властивості автономної і мережевої сонячної електростанції. В умовах доброго сонячного освітлення і при правильному підборі потужності, сонячна електростанція повністю забезпечує подачу електроенергії на об’єкт, паралельно здійснюючи зарядку акумуляторів. Після повної зарядки АКБ надлишки електроенергії можуть бути реалізовані в загальну енергосистему по «зеленому» тарифу. Гібридна сонячна електростанція в приватному будинку, вдень, при хорошому сонячному освітленні, при відсутності господарів, при малому енергоспоживанні буде працювати практично в режимі мережевої сонячної електростанції. При скороченні генерації (наступ вечора, похмурий день) дефіцит електроенергії покривається за рахунок підключення акумуляторної групи, а при її розрядки — від загальної енергомережі або іншого джерела.

Переваги гібридної сонячної електростанції:

 • Мінімізація споживання електроенергії із загальної електромережі, як наслідок — значне скорочення рахунків за спожиту електроенергію.
 • Енергопостачання об’єкта при віялових, короткочасних і аварійних відключеннях електроенергії.
 • Продаж виробленої електроенергії за економічно вигідним для власника сонячної електростанції зеленим тарифом.
 • Компенсація нестачі електроенергії, вироблюваної СЕС, за рахунок підключення інших джерел.

Гібридні сонячні електростанції — це стабільність функціонування електросистеми домогосподарства плюс скорочення оплати за електроенергію, яка споживається з централізованої енергосистеми.