Комерційні сонячні електростанції

Однією з причин, що найбільш часто зустрічаються, для інвестицій в сонячні електростанції середнього розміру (до 1 МВт) — є бажання інвестора отримувати прибуток і окупити свої вкладення за рахунок продажу електроенергії, яку вироблятиме його сонячна електростанція, державі за зеленим тарифом. Такий механізм передбачений в законі України «Про електроенергетику» і діє з квітня 2009 року. До теперішнього моменту сотні сонячних електростанцій в Україні були підключені до мережі і успішно працюють за зеленим тарифом, приносячи своїм власникам постійний прибуток.

Дахові сонячні електростанції

Сонячні електростанції середнього розміру та потужності дуже часто встановлюють на дахах. Такий спосіб розміщення має певні переваги:

 • Можливість уникнути досить тривалої процедури, пов’язаної з оформленням документів і проходженням процедури щодо відведення земельної ділянки під потреби відновлюваної енергетики.
 • За рахунок цього прискорюється загальний цикл проекту, що дозволяє заощадити на бюджеті.
 • Оптимальне рішення для випадків, коли власник ділянки відчуває дефіцит площі і прагне зберегти первісне призначення земель сільськогосподарського призначення.
 • Сонячні панелі менше страждають від затінення високими будинками або деревами в разі розміщення станції в межах населеного пункту або близько зелених насаджень.

Дахова сонячна електростанція 160 кВт

В Україні накопичений великий досвід в проведенні проектування, виконання повного комплексу будівельно-монтажних робіт, а також подальшого обслуговування дахових СЕС різного типу — від невеликих (малої потужності) часткових сонячних електростанцій до комерційних, великих сонячних електростанцій, чия потужність перевищує кілька мегават. Крім того, нами реалізовані проекти, в яких сонячні панелі були локалізовані на дахових поверхнях різних будівель.

Наземні сонячні електростанції середньої потужності

Розміщення комерційних сонячних електростанцій, що найбільш часто використовується — це наземна установка всіх елементів СЕС (сонячні батареї, системи кріплення, інвертори, трансформатори та інше обладнання). З одного боку, при такому способі розміщення обладнання сонячної електростанції термін реалізації проекту в цілому дещо подовжується — адже необхідно узгодити всі формальні питання, пов’язані із земельною ділянкою. З іншого боку, безсумнівна перевага наземних сонячних електростанцій — можливість встановлення більшої (в порівнянні з даховим варіантом) кількості сонячних батарей, іншими словами — можливість отримати більш потужну СЕС.

Наземна сонячна електростанція 240 кВт

Відзначимо і інші переваги наземного розміщення сонячної електростанції:

 • Можливість отримати сонячну електростанцію необхідної потужності — це важливо при будівництві резервних сонячних електростанцій, коли потужність, що генерується, повинна повністю компенсувати зникання електрики з промислової мережі.
 • Залучення земельних ділянок, які непридатні (або малопридатні) для сільськогосподарської діяльності.
 • Можливість встановити сонячні панелі так, щоб забезпечити їм оптимальну орієнтацію відносно сторін світу.

Промислові сонячні електростанції — це інженерні споруди, що перетворюють енергію сонячного випромінювання в електрику, розміщені на досить великій території. На сьогоднішній день розроблені і активно використовуються кілька способів перетворення сонячної радіації в електроенергію, але найбільш перспективний з них — це пряма генерація за допомогою фотоелектричних (сонячних) батарей. За статистикою, за останні роки собівартість 1 кВт електроенергії, отриманого від сонячної електростанції, скоротилася в 1,5 рази, і ця тенденція збережеться найближчим часом. Уже зараз сонячна енергетика може конкурувати з традиційною в плані вартості електрики, але це далеко не єдина її перевага:

 • Інвестиційна привабливість — будівництво промислової сонячної електростанції дозволяє повернути вкладені кошти вже протягом 5 років. Розрахунки показують, що за своєю ефективністю, інвестиції в сонячну енергетику перевершують такі традиційні способи, як банківський депозит або вкладення в нерухомість.
 • Сонячна енергія — це нескінченний і абсолютно безкоштовний для споживача ресурс, який немає необхідності доставляти, складувати і зберігати на місці генерації. Крім того, виробництво сонячної енергії — це безвідходний процес, тому не вимагає додаткових вкладень в утилізацію залишків палива (наприклад, золи).
 • Промислові сонячні електростанції — це абсолютно екологічно чисте виробництво. Це дозволяє заощадити на заходах, спрямованих на зниження впливу на екологію, наприклад, встановлення спеціальних фільтрів для очищення повітря на теплових станціях. Крім того, ЄС висуває досить жорсткі вимоги до експлуатації об’єктів традиційної енергетики, що зажадає від власників додаткових значних інвестицій в модернізацію «традиційних» електростанцій, що неминуче позначиться на кінцевій вартості електрики.
 • Енергонезалежність — установка резервної промислової сонячної електростанції дозволяє забезпечити незалежність об’єкта енергопостачання від централізованої системи. Тим самим позбутися від непродуманих управлінських рішень постачальників електроенергії, які свої прорахунки і низьку ефективність схильні перекладати на кінцевого споживача у вигляді постійно зростаючих цін на електрику. Крім того, постійне старіння і знос елементів центральної енергосистеми з кожним роком збільшує ймовірність системних збоїв і аварій в мережі, які можуть привести до значних економічних втрат, викликаних простоєм виробництва. Самодостатність і енергонезалежність — ось два головних тренда сучасної економічної реальності.
 • Будівництво промислової сонячної електростанції — це можливість позиціонувати свою фірму як соціально відповідальну, орієнтовану в своїй діяльності на передові інноваційні технології.

Промислові сонячні електростанції можуть бути задіяні як для енергозабезпечення виробничих або технологічний супровід тваринницьких комплексів, так і для виробництва і реалізації виробленої електроенергії за зеленим тарифом (про переваги зеленого тарифу в Україні можна ознайомитися, перейшовши за цим посиланням). Крім того, промислова сонячна електростанція, яка після введення в експлуатацію не вимагає подальших істотних вкладень для підтримки працездатності, а високий ступінь автоматизації всіх процесів виробництва і техобслуговування потребують мінімум персоналу. Це може стати, наприклад, для сільгоспвиробників, дуже корисним, а головне — прибутковим непрофільним активом. Який можна буде встановити на маловикористовувані або непридатні для сільського господарства землі.